Děti a jejich spánek

Kdo má nebo měl malé děti, určitě ví, jak vzácný je spánek. Každý rodič nemá to štěstí, že mu dítě spí celou noc a má šanci se dlouho a pořádně vyspat.

Je tu večer a nastává čas uspávání našich ratolestí. Pro někoho se tento čas stal stresovým okamžikem, který ho začíná čím dál tím více trápit. Uspávání dítěte je někdy dost náročné, a to jak fyzicky, tak i psychicky. Pojďme si ale ukázat pár tipů, které vám pomohou k tomu, aby se večerní uspávání stalo tím, na co se budete těšit vy i vaše dítě.

spící chlapec

Podmínky pro klidný spánek dětí

Pokud Vaše dítě nechce spát, uspávejte jej s úsměvem a klidem. V místnosti určené ke spaní se snažíme zajistit tři důležité věci - tma, příjemná teplota a čerstvý vzduch.

smutná holčička

Tma

Spánek dítěte by nemělo rušit žádné umělé světlo zvenku (pouliční lampy) ani uvnitř (elektronika, noční lampička). Vhodnými závěsy, roletami nebo žaluziemi zamezíme osvětlování z ulice. Odstraněním všech rušivých svítících předmětů z pokoje umožníme klidný spánek. V ložnici, kde spí dítě, by neměl být ani mobil.

Vhodná teplota

Na spaní je všeobecně vhodná teplota nižší než 20°C. Novorozené miminko má potřebu být v teple, některá mají problémy s termoregulací, větší děti se naopak odkopávají, potí se a hůř spí. Školákům stačí teplota kolem 13-15°C. Nejlepší je tu správnou teplotu, při které bude dítě nejlíp spát, postupně vyzkoušet.

Čerstvý vzduch

Udržování správné teploty souvisí s větráním. Ložnici je třeba večer vyvětrat, aby se vyměnil kysličník uhličitý, který vydechujeme, za kyslík. Délka větrání zase souvisí s tím, kde žijeme (na vesnici, nebo ve městě, s ročním obdobím, kolik máme živých rostlin v bytě atd. S přísunem čerstvého vzduchu zabráníme bolestem hlavy a únavě při probuzení, ovlivníme tím kvalitní spánek.

Večerní pravidelnost

S lepším usínáním pomáhají dětem (i dospělým) večerní pravidelnost. Miminko a malé dítě si lépe zvykne na určitý denní rytmus, který mu pomůže získat povědomí o tom, co bude následovat. Mezi typické příjemné uklidňující činnosti, které připravují malé děti na spokojený spánek, patří koupání, masហnebo pohádky a ukolébavky.

  • Koupeldítě ve vaně

Napuste vanu teplou vodou, dejte si ale pozor, aby voda nebyla příliš horká. Do vody přidejte uklidňující olejíček nebo přírodní kapky pro dobré spaní. Koupání je klíčový moment večera, je to činnost, díky které si vybudujete pravidelný režim, který děti potřebují už od malička. Koupání si užijte a nikam nespěchejte.

  • Masហdětského tělíčka

Než miminku obléknete věci na spaní, vyčleňte si pár minut na masáž, která je ideální hned po koupeli. Děti ji opravdu milují. Relaxační masហmiminku přináší pocit bezpečí, jistoty a lásky.Je to způsob, jak se s dítětem ještě více napojit.

  • Pohádky a zpívání ukolébavky Maminka čte pohádku na dobrou noc

Po teplé koupeli a relaxační masáži je čas dát miminko do postýlky a uspat ho klidnou aktivitou, která pro něj i pro vás bude příjemná. Ideální aktivita je taková, při které dítě uslyší vᚠhlas, proto se doporučuje čtení pohádek nebo zpívání ukolébavek. Hlas dodává dítěti pocit bezpečí, díky němu mohou klidně zavřít oči a ponořit se do světa snů.

Starší děti mají rády, když se jim vypráví pohádky ze života. Než opustíte pokojíček, myslete také na to, že se děti bojí opuštění. Dejte svému dítěti do ruky oblíbenou hračku nebo plyšáka. Tyto jednoduché věci jim budou dodávat pocit, že jste tam pořád s nimi a budou klidně spát.

Jak dlouho tedy spát podle věku?

spící holčička

 

novorozenci (do 3 měsíců) - spí zhruba 14 - 17 hodin denně

kojenci (4–11 měsíců) – dokážou prospat 12–15 hodin za den
batolata (1–2 roky) – batolata spánkem stráví 11–14 hodin
předškoláci (3–5 let) – denně naspí 10–13 hodin
školáci (6–13 let) – spí zhruba 9–11 hodin denně
teenageři (14–17 let) – průměrně spí 8–10 hodin
mládež (18–25 let) – spánkem stráví 7–9 hodin denně
dospělí (26–64 let) – spí zhruba 7–9 hodin denně
senioři (65+) – spánkem stráví 7–8 hodin denně a méně

My Vám zavoláme
Zadejte své tel. číslo
Š 2007-2024 I-MATRACE.CZ
0