DOPORUČUJEME
Matrace Lima, počtvrté produktem roku
Sendvičová matrace Lima

Partnerská sendvičová matrace Lima, dvojí tuhosti. Tato matrace má z každé strany jinou tu...

od 4 189 Kč

Kdy vyměnit starou matraci?

Kdy vyměnit starou matraci

Nespí se Vám dobře? Celou noc se přetáčíte a budíte? Ráno se probouzíte s bolavými zády, máte pocit rozlámanosti a jste unavení? I toto je signál, že je načase vyměnit vaši starou matraci za novou.

Koupě matrace není celoživotní záležitost. Životnost matrace se pohybuje mezi 5 až 10 lety, záleží, o jaký typ matrace se jedná, zda je položena na správném podkladu a jak se s matrací zachází. Z hygienického hlediska se však doporučuje vyměnit matraci maximálně po 4 letech užívání.

 

Životnost matrace je dána především

  • kvalitou použitých materiálů a výškou matrace, obecně platí, že čím nižší matrace je, tím rychleji se materiál unaví a ztrácí své vlastnosti
  • péčí o matraci, jak pečovat o matraci, se dozvíte v článku Jak zacházet s novou matrací
  • intenzita užívání

Hlavním faktorem pro výměnu matrace je kvalita spánku. Z krátkodobého hlediska je nekvalitní spánek znát téměř okamžitě, projevuje se nespavostí, únavou, nesoustředěností, podrážděností, bolestí zad a hlavy. Pokud dlouhodobě spíte na již nevyhovující matraci, může se objevit stárnutí vinou únavy, neustávající bolesti zad a kloubů, snížené soustředění a přírůstek váhy.

Jak poznat, že už nastala ta nejvyšší doba pro změnu?

Proležení matrace

Otázka výměny matrace není jen v okamžiku, kdy jsou rána nepříjemná a tělo rozlámané. Kdy se matrace různorodě vlní a prohýbá.

V takový okamžik už včera bylo pozdě.

Proležená místa matrace lze poznat na první pohled, pokud si napříč přes matraci uložíme např. delší desku nebo i násadu od koštěte, kterou je vybavena každá domácnost. Hned se nám zřetelně zobrazí jednotlivé

Proležení matrace

nerovnosti matrace.

Pokud je výškový rozdíl větší jak 15% z celkové výšky matrace, není důvod si ji dále ponechávat. Např. matrace s výškou 20cm má proležená místa až 3cm.

Pozor – deformace matrací může být také způsobena nevhodnými rošty. Mezery mezi lamelami nebo latěmi by neměly být větší jak 4cm.

Po čase může být matrace nejen zvlněna podle tvaru našeho těla, ale také dochází k pocitovému změkčení matrace.  


Dalším důvodem výměny matrace je hygiena. Přes noc člověk vypotí až 1,5 litru tekutiny, jejíž většina se absorbuje do matrace. Matrace je také plná odumřelých částí kůže, kterými se živí roztoči. V jedné matraci tak můžeme po několika letech údajně najít až 2 miliony těchto tvorů.

Čím lépe matraci větráme a udržujeme v suchu, tím méně vytváříme prostředí pro roztoče a bakterie. 100% se jim ovšem neubráníme. A tak výměna je otázkou ne jen proležení pěny, ale také hygienického stavu.

Mysleme také na to, že čím jsme starší, tím poddajnější a přizpůsobivější matraci si zasloužíme. V mládí jsou ideální pevné polyuretanové nebo studené pěny. S vyšším věkem více oceníme matrace latexové a paměové.

Pokud potřebujete poradit jak vybrat matraci, podívejte se na článek Jakou matraci si vybrat.

Nová matrace

 

 

My Vám zavoláme
Zadejte své tel. číslo
Š 2007-2024 I-MATRACE.CZ
0