Je modré světlo skutečně tak škodlivé?

|   09.03.2023


Modré světlo je běžnou součástí spektra denního světla a tedy i našeho života. teplé světlo

Tuto barevnou část světla jistě potřebujeme a je pro nᚠaktivní život nepostradatelná. Také díky modrému světlu naše tělo produkuje hormon kortizol, který nás udržuje v aktivitě.  


Co se ale děje, když je čas jít spát?

Ve večerních hodinách přirozeného modrého světla ubývá a naše tělo se pomalu připravuje k regeneraci.
Modré světlo vnímáme prostřednictvím naší oční sítnice, která je schopna provádět spektrální rozbor světla a dát našemu mozku pokyn k aktivitě nebo odpočinku.

Jaké množství modrého světla dokáže ovlivnit nᚠspánek?

Aby tělo začalo produkovat kortizol, který nás aktivuje, je potřeba alespoň 80 lx jednotek modrého světla.
Ovšem nejen sluneční záření obsahuje modré světlo. Součástí našeho života jsou i různé zařízení pro naši práci i volný čas. Ano, jsou to nejčastěji mobilní telefony, tablety a podobně.

Kolik záření vydává např. nᚠmobilní telefon? Podle měření se záření pohybuje kolem 50-70 lx jednotek. Mobilní telefon tedy nedosahuje takové intenzity jako je zapotřebí, aby to narušilo nᚠtzv. cirkadiální rytmus. Tedy procesy, které v nás udržují pravidelnost odpočinku a aktivity.
Běžné monitory počítačů mají tuto intenzitu záření modrého světla ještě slabší...

spektrum světla

Jiný zdroj modrého světla

Jsou ovšem i jiné zdroje, které mají mnohem vyšší stupeň modrého světla a ty nám již tvorbu spánkového hormonu blokovat mohou. Jedná se osvětlení našeho interiéru. Ve své domácnosti sáhneme po vypínači právě večer, kdy je potřeba množství modrého světla omezit. Ovšem některé zdroje světla mají skutečně vysokou intenzitu. Modré světlo tak může dosahovat i 150-200 lx jednotek. Když jsme tedy celý večer vystaveni tomuto světlu, můžeme mít vlivem vysoké hladiny hormonu kortizol potíže usnout. Proto je dobré prohlédnout své zdroje světla a při koupi nových se poradit.

Můžou nám tedy počítače a mobilní telefony znepříjemnit nᚠspánek?

Jistě mohou. Ne vlivem záření, ale tím, že v dnešní uspěchané době, kdy jsme nuceni být stále aktivní, neumíme již svou mysl zklidnit a uvolnit své tělo. Tím, že i před spaním stále zapojujeme své myšlenky prostřednictvím toho, kdo nám co ještě zaslal za zprávu nebo kde se komu co přihodilo, neumíme tzv. uzavřít kapitolu dne.

Příjemný večer

Vyzkoušejme si alespoň na týden cca hodinu před spánkem vše odložit. Obklopme se teplým žlutým a tlumeným světlem. Zatáhněme závěsy, vypněme televizi a odložme mobily. Z počátku si asi se svými myšlenkami a „nudou“ nebudeme vědět rady, ale po pár večerech se naučíme své tělo příjemně uvolnit a vklouznout do spánku.

Zdroj: www.modresvetlo.cz


My Vám zavoláme
Zadejte své tel. číslo
Š 2007-2024 I-MATRACE.CZ
0